Your browser does not support JavaScript! Čo treba vedieť
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Čo treba vedieť

Pred odchodom do Kanady

Úvodný list k pracovnému povoleniu  tzv. Correspondence letter / POE

Úvodný list k pracovnému povoleniu nie je pracovné povolenie. Slúži ako tvoja identifikácia pri vstupe na územie Kanady. Úvodným listom sa musíš po vyzvaní preukázať pri vstupe do krajiny, takže ho treba mať poruke.

Kým ti nebol úvodný list k pracovnému povoleniu doručený, neodporúčame kupovať si letenku, vybavovať poistenie ani zaplatiť si ubytovanie v Kanade. Úvodný list musí byť platný najneskôr v deň vstupu na územie krajiny. 

Po príchode do Kanady

Hneď po prílete na územie Kanady si priprav úvodný list k pracovnému povoleniu, doklad o finančnom krytí na pobyt a doklad o uzatvorení zdravotného poistenia a samozrejme, pas :).

Nezabudni tiež na dobrú náladu a "americký úsmev". Si predsa v Amerike :) Imigrační pracovníci často pôsobia autoritatívne, logicky je ich prácou odhalovať nelegálnych migrantov či ľudí, ktorí nemajú dobré úmysly. Ty, ale nemáš čo skrývať, tak sa ani nemáš čoho báť :)

Pracovné povolenie

Po príchode do Kanady ti pracovník pohraničnej služby, po preukázaní sa úvodným listom a pasom, vystaví pracovné povolenie. Vydané pracovné povolenie si skontroluj a preštuduj ihneď, ako bolo vytlačené. Ak budeš mať nejaké pochybnosti o správnosti údajov, informuj o tom hneď pracovníka, ktorý ti povolenie vystavil. Predídeš tak zbytočným nepríjemnostiam dodatočným vybavovaním. Pracovné povolenie ti bude následne pripnuté k pasu.

Zdravotné poistenie

Imigračný pracovník od teba môže žiadať doklad o uzatvorení zdravotného poistenia. Toto poistenie musí byť platné po celú dobu tvojho pobytu na území Kanady. V prípade, že je poistenie platné kratšiu dobu ako 12 mesiacov, môže ti byť vystavené pracovné povolenie len do dátumu platnosti tvojho zdravotného poistenia. 

WSI odporúča poistenie Allianz alebo Groupama, ktoré sú momentálne cenovo výhodné. Viac informácii nájdeš v sekcii Cestovné poistenie

Pracovné povolenie, ktoré bolo získané v rámci programu Zažite Kanadu ti neplatí po skončení dátumu platnosti, ktorý je na povolení uvedený.

Ak chceš po skončení pracovného povolenia zostať v Kanade a cestovať, neváhaj nás kontaktovať radi ti pomôžeme s výberom vhodných víz pre teba. Možnosti ako zostať v Kanade je dosť, spolupracujeme s migračnou agentúrou, ktorá pozná detailne túto problematiku.