Your browser does not support JavaScript! Užitočné rady a informácie
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Užitočné rady a informácie

Ak sa chystáš do Kanady je možné že veci, ktoré sú pre teba doma automatické, v Kanade fungujú inak alebo naopak. Tu je pár tipov:

Elektrická zásuvka

Zásuvky v severnej Amerike sú úplne iné ako v iných krajinách sveta. Kanada má 120V, 60Hz , takže pre európske prístroje je potrebné zakúpiť si adaptér. Doporučujeme urobiť to až v Kanade, nakoľko je to tam zväčša lacnejšie. Všetky elektrické prístroje budú teda napájané pod nižším napätím, takže aj ich výkon bude nižší než ste zvyknutí.

Dane

Na čo si v Kanade veľa ľudí ťažšie zvyká je, že DPH nie je automaticky zahrnutá v cenníkových cenách služieb a produktov a ak chceš vedieť reálnu cenu, daň su musíš pripočítať sám Nakoľko sa DPH odlišuje od provincie ku provincii, systém si takto zjednodušili a podporujú matematickú gramotnosť svojich obyvateľov :) Alebo len vyvolávajú dojem, že ceny sú nizšie?!

V Kanade platí dvojaká daň z predaja

1. Provinčná maloobchodná daň / Provicial Sales Tax PST / - sadza sa mení v závislosti od provicie

2. Federálna daň z predaja tovarov a služieb / Federal Goods and Services Tax GST / 5 %

V niektorách proviciách účtuju obchodníci Harmonised Sales Tax HST, ktorá zahŕňa PST aj GST. Napr. v British columbia je daň 12 %.

Tipy / Prepitné /

Nepísaným pravidlom alebo takou spoločenskou zvyklosťou v Kanade je, že v reštauráciách, baroch, v oblasti služieb / kaderník, taxikár.... / sa dávajú tipy. Je to aj z toho dôvodu, že v Kanade nie je poplatok za obsluhu započítaný v cene pred zdanením.

Pravidlo je pridať k účtu vo výške 10 % z výslednej sumy na účte, avšak samozrejme iba v tom prípade, že bola so službou spokojnosť. Z našich skúseností však môžeme povedať, že Kanaďania poskytujú v službách vysokú kvalitu, sú veľmi milí, ústretoví, ochotní ... Vedia že ak sa na zákazníka usmejú a vo všetkom mu poradia, že budú aj odmenení. Možno by to pomohlo i na Slovensku.

Internet

Wifi spojenie je veľmi prístupné , skoro v každej kaviarni, knižnici a verejných priestranstvách sa môžeš pripojiť na internet zadarmo alebo za drobný poplatok.

Kuchyňa

Pretože Kanada je krajina, kde žije mnoho kultúr vedľa seba, budeš môcť ochutnať širokú paletu jedál z rôznych kútov sveta. Podľa svojej chuti si môžeš skočiť na obed do Japonskej alebo Indickej reštaurácie alebo do seba "tlačiť" superhrubé Americké hranolky a mäso, z ktorého doslova kvapká olej :) Každá kuchyňa je niečím špecifická a určite doporučujeme vyskúšať všetko možné. Ideálne je vybrať sa na takéto dobrodružstvo s niekým z danej krajiny (napr. so spolužiakmi z kurzu angličtiny). Niektoré jedlá totiž vďaka množstvu toho či onoho korenia pre gurmána-začiatočníka zďaleka nie sú konzumovateľné :) Postupným tréningom si však mnohé často človek zamiluje.

Kanadský dolár

Každá kanadská minca má svoje originálne pomenovanie.

 

  • $1 je „ loonie „
  • $2 je „ twoonie“
  • 25-centová minca je „quarter „
  • 10-centová minca sa nazýva „dime“
  • 5-centová minca sa nazýva „nickel“
  • 1-centová minca sa nazýva „penny“

 

50 a 100 dolárové bankovky sa používajú len veľmi málo alebo ich niekde ani vôbec neprijímajú. Je to z dôvodu falšovania

Americká mena

Ak máš americké mince , možeš nimi kľudne platiť aj v Kanade. Žial, americké doláre - bankovky, si človek zväčša musí zameniť ako každú inú menu