Your browser does not support JavaScript!
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Časté otázky spojené s vycestovaním do Kanady ovplyvnené COVID19

Posledná možnosť predĺženia POE (IEC programy) kvôli pandémii


Od 30. Júla 2021 je možné požiadať o finálne predĺženie POE až o 12 mesiacov. Týka sa to uchádzačov, ktorí dostali udelenie víz (obdržali POE) od 1.1.2019 až 30.4.2020. Žiadosť o predĺženie je možné podať si do 30.12.2021.

O predĺženie POE na ďalších 12 mesiacov si môžeš požiadať, ak:
 • pôvodný list POE bol vydaný v období od 1. januára 2019 do 30. apríla 2020 (bez ohľadu na to či bol tento list už predĺžený, alebo nie),
 • platnosť POE vypršala alebo vyprší do 31. decembra 2021,
 • si účastníkom Working Holiday programu.

 • Moje POE čoskoro vyprší a ja kvôli pandémii nemôžem vycestovať. Čo mám robiť?

Do 31.12.2021 si môžeš požiaadať o finálne predĺženie tvojho POE, ak ti ho udelili od 1.1.2019 až 30.4.2020. Požiadať o predĺženie POE treba max. 30 dní pred jeho vypršaním. 

Žiadosť sa posiela cez online webform.

 • Zaregistroval(a) som sa do programu IEC, pozvánku som ešte nezískal(a). Je možné, že do konca roka ju ešte obdržím?

ÁNO, aktuálne sú programy v rámci IEC otvorené a ambasáda rozosiela pozvánky do programov na týždennej báze, až kým sa kvóta nenaplní a program neuzavrie. Treba byť trpezlivý(á) a myslieť pozitívne :) 

Nezabudni, že pre získanie pozvánky je nutn preukázať pracovnú ponuku.

Ak sa ti do programu nepodarí dostať, kontaktuj nás pre alternatívy.

 • Potrebujem ku získaniu pozvánky job offer?
Nie, od 7.9.2021 už nie je potrebné mať pracovnú ponuku na získanie pozvánky. OD 13.9.2021 spúšťa IRCC štandardný náhodný proces vylosovania žiadateľov v pool-e.
 • Potrebujem pracovnú ponuku pri vstupe do Kanady?
Ak si zaočkovaný(á), pracovnú ponuku nepotrebuješ. Dokladuješ cetifikát o vakcinácii okrem iných potrebných dokumentov.
Ak si nezaočkovaný(á), POTREBUJEŠ pracovnú ponuku aj absolvovať 14-dňovú domácu karanténu.
 • Aké vakcíny sú akceptované v Kanade?
Zoznam vakcín nájdeš na webe IRCC. Za plneočkovaného sa považuje človek po 14tich dňoch od prijatia poslednej dávky vakcíny
 • Získal(a) som pozvánku v rámci IEC, odovzdal som všetky dokumenty, biometriu a stále žiadna odpoveď. Mám ešte šancu tieto víza získať alebo už nie?

Pokiaľ si odovzdal(a) všetko potrebné a nič dodatočné od teba už nežiadajú, treba byť trpezlivý/á a čakať na rozhodnutie, aj keď to môže trvať pár mesiacov; neznamená to zamietnutie.

 • Získal(a) som pozvánku, aj BIL, no kvôli pandémii sa nemôžem do VAC centra dostaviť a odovzdať biometriu. Čo mám robiť?

Pokiaľ je VAC centrum, kde si plánoval(a) odovzdať biometriu zatvorené, bude ti automaticky predlžený deadline odovzdania. Nie je potrebné znova kontaktovať úrad, stačí keď si po znovuotvrení bookneš nový termín. Žiadosť nebude zamietnutá, pokiaľ nemôžeš poskytnúť údaje či dokumenty kvôli opatreniam súvisiacimi s COVID-19.

 • Aký typ poistenia potrebujem v aktuálnej pandemickej situácii pri vycestovaní do Kanady?

Ak cestuješ na WH/YP víza, musíš byť poistený(á) na celú dĺžku pobytu. Zdravotné poistenie musí kryť zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu a repatriáciu.
Odporúčame zakúpiť si toto poistenie až po tom, čo obdržíš POE a budeš mať zakúpenú letenku. Budeme radi, ak nás podporíš zakúpením si poistenia cez naše partnerské linky s našimi zľavami.

 • Stratil(a) som / obnovil(a) som si cestovaný pas po obdržaní POE letter. Bude potrebné upraviť POE letter / požiadať o zmenu ?

Nie, ak budeš musieť po obdržaní POE zmeniť pas, nie je potrebné upravovať POE. Po príchode do CA musíš úradníkovi z Border Services povedať, že si si vymenil(a) pas a požiadať o udelenie víz do nového pasu. V prípade výmeny pasu odporúčame urobiť si kópiu starého pasu, na kt. si získal POE a vziať ju spolu s novým pasom a predložiť to imigračnému úradníkovi.

 • Môžem si predĺžiť svoje pracovné povolenie v Kanade, ak vyprší jeho platnosť?

Učastníci IEC programu si môžu predĺžiť svoje pracovné povolenie len za určitých podmienok. Tu nájdeš, ktoré to sú výnimky.

 • Som v Kanade a moje pracovné povolenie čoskoro vyprší, no nechcem/nemôžem ísť ešte domov. Čo mám robiť?

Pobyt v Kanade si môžeš predĺžiť na študentské víza, počas kt. môžeš taktiež pracovať (radi a bezplatne ti s tým pomôžeme) alebo ak musíš/chceš ostať v krajine len na dobu, kým si pripravíš všetko k odchodu, môžeš požiadať na oficiálnych stránkach vlády o visitor record ešte pred vypršaním platnosti pracovného povolenia. Akonáhle odošleš žiadosť o zmenu statusu na visitor, získaš tzv. implied status. To ti umožní ostať v Kanade dovtedy, kým neobdržíš rozhodnutie k tvojej žiadosti.

 • Neviem, ako sa môžem vrátiť z Kanady bezpečne domov kvoli pandémii. Koho môžem kontaktovať a požiadať o pomoc?

Napíš nám, skúsime poradiť možnosti alebo sa obráť priamo na veľvyslanectvo SR alebo veľvyslanectvo ČR v Kanade.

 • Za aký čas sa viem na program Work and Study do Kanady dostať?

Aktuálne evidujeme cca 2-mesačnú čakaciu dobu po podaní žiadosti. Ideálne je však žiadosť podávať v minimálne 2 mesačnom predstihu pred nástupom na školu. Celý proces nastavíme spolu.

Dúfajme, že sa situácia vo svete sa budeme pomaly dostávať do normálu a my Vám tak naplno budeme vedieť pomôcť plniť Vaše cestovateľské sny. Nezabudnite nás sledovať pre aktuálne informácie.

 

Zdroj a aktuálne informácie na stránke CIC.