Your browser does not support JavaScript!
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Časté otázky spojené s vycestovaním do Kanady na IEC (WH/YP víza) a Work and Study ovplyvnené COVID19

DOLEŽITÉ

Od 7.1.2021 je potrebné pri vstupe do Kanady preukázať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

Od 21. Novembra 2020 je pre všetkých cestujúcich do Kanady povinné stiahnuť si aplikáciu do mobilu ArriveCAN.

 • Cestujúci v leteckej doprave musia 

  ešte pred nástupom do lietadla odoslať potrebné informácie použitím appky ( kontaktné údaje, plán karantény a pod.) a pravidelne aktualizovať informácie o svojom stave.
 • Cestujúci do Kanady pozemnou alebo námornou dopravu musia použiť appku do 48hod od príchodu do Kanady a potvrdiť miesto svojej karantény a pravidelne aktualizovať informácie o svojom stave.

 • Moje POE čoskoro vyprší a ja kvôli pandémii nemôžem vycestovať. Čo mám robiť?

Treba si požiadať o predĺženie POE max. 30 dní pred jeho vypršaním. Možnosť vycestovať by ti mala byť predĺžená na ďalších 12 mesiacov a dá sa žiadať opakovane.

Pre žiadosť o predĺženie treba kontaktovať IRCC cez online webform.

 • Mám udelené WH víza, získal(a) som POE letter a chcem vycestovať do Kanady. Môžem vycestovať aj napriek zatvoreným hraniciam?

ÁNO, ľudia, kt. majú udelený POE, spadajú pod výnimku a teda môžu do Kanady vycestovať v prípade, ak:

 1. máš platný job offer (ponuku práce),
 2. POE Letter,
 3. zdravotné poistenie na celú dĺžku pobytu.

 • Ako môžem získať Job Offer (ďalej JO)?

Veríme, že získať prácu na diaľku nie je jednoduché, no dá sa to. Dôležité je sledovať a hľadať ponuky na webových stránkach. Následne kontaktuj zamestnávateľa, informuj ho o tvojej platnosti POE a dohodni s ním detaily o nástupe. Nezabudni rátať s povinnou 14 dňovou karanténou po príchode, až po jej uplynutí možeš začať pracovať.

 • Čo by mal JO obsahovať?

Je to dokument, kt. by si si mal(a) dať dokopy spoločne s kanadským zamestnávateľom.

Mal by zahŕňať:

 • informáciu o výplate a zrážkach z nej,
 • pracovné povinnosti,
 • podmienky zamestnania (napr. pracovný čas a pod.),
 • osobné údaje zamestnávateľa a adresu výkonu práce,
 • názov pracovnej pozície, popis/náplň práce,
 • povinností a podmienky práce,
 • predpokladanú pracovnú dobu,
 • požiadavky k danej pozícii,
 • informácie o začiatku pracovnej pozície v Kanade, finančné podmienky a potvrdenie o tom, že zamestnávateľ ťa prijme po absolvovaní karantény.


Opis JO podľa CIC na ich stránke.

Dôležité je, aby pracovná ponuka bola jasná, prehľadná a bolo z nej zrejmé, že firma, ktorá ti zapezpečuje pracovné miesto, ťa potrebuje a prijme do zamesntnania hneď po absolvovaní karantény.

 • Zaregistroval som sa do programu IEC, pozvánku som ešte nezískal(a). Je možné, že do konca roka ju ešte obdržím?

NIE, aktuálne sú programy v rámci IEC uzatvorené a ambasáda neposiela ďalšie pozvánky do programov. Dúfame, že v roku 2021 sa znova otvorí nová kvóta. Budeme o tom včas informovať na našom webe.

 • Získal som pozvánku v rámci IEC, odovzdal som všetky dokumenty, biometriu a stále žiadna odpoveď. Mám ešte šancu tieto víza získať alebo už nie?

Pokiaľ si odovzdal(a) všetko potrebné a nič dodatočné od teba už nežiadajú, treba byť trpezlivý/á a čakať na rozhodnutie, aj keď to môže trvať pár mesiacov; neznamená to zamietnutie.

 • Získal som pozvánku, aj BIL, no kvôli pandémii sa nemôžem do VAC centra dostaviť a odovzdať biometriu. Čo mám robiť?

Pokiaľ je VAC centrum, kde si plánoval(a) odovzdať biometriu zatvorené, bude ti automaticky predlžený deadline odovzdania. Nie je potrebné znova kontaktovať úrad, stačí keď si po znovuotvrení bookneš nový termín. Žiadosť nebude zamietnutá, pokiaľ nemôžeš poskytnúť údaje či dokumenty kvôli opatreniam súvisiacimi s COVID-19.

 • Mám schválené YP víza, platný job offer, ale termín začiatku práce sa mi nepodarí stihnúť kvôli cestovným obmedzeniam. Čo mám robiť?

Kontaktuj zamestnávateľa a skús sa s nim dohodnúť na alternatívnom termíne nástupu. Nezabudni rátať s povinnou 14 dňovou karanténou, až potom môžeš začať pracovať.

 • Aký typ poistenia potrebujem v aktuálnej pandemickej situácii pri vycestovaní do Kanady?

Ak cestuješ na WH/YP víza, musíš byť poistený na celú dĺžku pobytu. Zdravotné poistenie musí kryť zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu a repatriáciu.
Odporúčame zakúpiť si toto poistenie až po tom, čo obdržíš POE a budeš mať zakúpenú letenku. Budeme radi, ak nás podporíš zakúpením si poistenia cez naše partnerské linky s našimi zľavami.

 • Stratil(a) som / obnovil(a) som si cestovaný pas po obdržaní POE letter. Bude potrebné upraviť POE letter / požiadať o zmenu ?

Nie, ak budeš musieť po obdržaní POE zmeniť pas, nie je potrebné upravovať POE. Po príchode do CA musíš úradníkovi z Border Services povedať, že si si vymenil(a) pas a požiadať o udelenie víz do nového pasu. V prípade výmeny pasu odporúčame urobiť si kópiu starého pasu, na kt. si získal POE a vziať ju spolu s novým pasom a predložiť to imigračnému úradníkovi.

 • Môžem si predĺžiť svoje pracovné povolenie, ak vyprší jeho platnosť?

Učastníci IEC programu si môžu predĺžiť svoje pracovné povolenie len za určitých podmienok. Tu nájdeš, ktoré to sú výnimky.

 • Som v Kanade a moje pracovné povolenie čoskoro vyprší, no nechcem/nemôžem ísť ešte domov. Čo mám robiť?

Pobyt v Kanade si môžeš predĺžiť na študentské víza, počas kt. môžeš taktiež pracovať (radi a bezplatne ti s tým pomôžeme) alebo ak musíš/chceš ostať v krajine len na dobu, kým si pripravíš všetko k odchodu, môžeš požiadať na oficiálnych stránkach vlády o visitor record ešte pred vypršaním platnosti pracovného povolenia. Akonáhle odošleš žiadosť o zmenu statusu na visitor, získaš tzv. implied status. To ti umožní ostať v Kanade dovtedy, kým neobdržíš rozhodnutie k tvojej žiadosti.

 • Neviem, ako sa môžem vrátiť z Kanady bezpečne domov kvoli pandémii. Koho môžem kontaktovať a požiadať o pomoc?

Napíš nám, skúsime poradiť možnosti alebo sa obráť priamo na veľvyslanectvo SR alebo veľvyslanectvo ČR v Kanade.

 • Nepodarilo sa mi získať víza v rámci IEC v tohtoročnej kvóte, ale do Kanady chcem, potrebujem/ vycestovať. Aké sú moje možnosti?

Buď môžeš vycestovať ako výnimka alebo od 20. Novembra 2020 na program Work and Study – štúdium na college s možnosťou pracovať.  Pre bližšie info nás kontaktuj.

 • Za aký čas sa viem na program Work and Study do Kanady dostať?

Aktuálne evidujeme cca 3 mesiace čakaciu dobu po podaní žiadosti = treba sa pripraviť na dlhšie čakanie a tomu prispôsobiť nástupný termín študijného programu, čiže požiadať o víza čo najskôr, aby si mohol(a) po otvorení hraníc hneď vycestovať. Vo viacerých prípadoch môžeš začať študovať online z domu a po prílete do CA pokračovať. Celý proces nastavíme spolu.

 • Je stále povinná karanténa po príchode do Kanady, ako si ju môžem zariadiť?

Áno, po príchode do CA je stále povinná 14-dňová karanténa, ktorú si môžeš zabezpečiť sám(a) aj cez stránky ako airbnb.com. Tiež je možnosť zaplatiť si karanténu cez školu, ktorá pre teba zariadi potrebné – ako ubytovanie, stravu a pod. Bližšie informácie o karanténe nájdeš v dokumente od IRCC.

 

Dúfajme, že sa situácia vo svete sa budeme pomaly dostávať do normálu a my Vám tak naplno budeme vedieť pomôcť plniť Vaše cestovateľské sny. Nezabudnite nás sledovať pre aktuálne informácie.

 

Zdroj a aktuálne informácie na stránke CIC.