Your browser does not support JavaScript! Housekeeping
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Housekeeping

Bežným zamestnaním v Kanade pre ľudí na Working holiday víza, či študentských je nepochybne upratovanie domov. Práca sa môže zdať fyzicky náročná, či nedocenená, ale opak je pravdou.

Prečítajte si viac v článku našej klientky Ivky.

Aké je robiť housekeeping v Kanade?

Jedna z prác, ktoré môžeš čo najjednoduhšie získať v Kanade je cleaning alebo housekeeping. Práve preto sa tam môžeš stretnúť s viacerými Čechmi a Slovákmi. Pre nás je to jedna z prvých možností hneď po príchode do Kanady. Angličtinu si touto prácou moc nezlepšíš, no na rozbeh je to fajn.

S akými typmi upratovania sa môžeš stretnúť?

1. Upratovanie domov a apartmánov (Residential cleaning)
Toto je najčastejší typ upratovania, s ktorým sa stretneš. Väčšinou ide o väčšie domy v North Vancouveri. Domy sú častokrát veľmi čisté a majitelia si vždy upracú veci pred tým než prídeme my.

  • jednorázové upratovanie (one time cleaning) – tieto sú vždy väčšia makačka, keďže sa tam neupratuje pravidelne, ale vždy sa to dá nakoniec zvládnuť

  • pravidelné upratovanie (regular cleaning) – najjednoduhšie upratovanie, keďže sa tam budeš vracať každý druhý alebo každý týždeň, prípadne mesiac. Budeš vedieť koľko ti čo zaberie času a vytvoríš si rutinu a pôjde ti to už od ruky.

„Jednorazové upratovania a moveouty sú makačka.“

2. Move out cleaning
Pri moveoutoch upratuješ všetko, cez vnútro skriniek, poličky, chladničku, rúru, až po okná a steny. Takéto upratovanie ti zaberie celý deň.

3. Commercial cleaning 
Tieto upratovania som nemávala takmer vôbec, každá upratovacia služba sa sústreďuje na iný typ upratovania. V podstate je to veľmi podobné upratovaniu domov, ale väčšinou sa robia večer alebo cez víkendy.

4. Upratovanie po rekonštrukcii alebo stavbe (Post construction cleaning) 
Podobne, ako pri moveoutoch treba upratovať všetko. Tu sa ale skôr sústredí na prach a stopy po maľbách. Je na to viac času a niekedy sa musí upratovať na viackrát.

Koľko si vieš zarobiť? 

Hodinové mzdy sa väčšinou pohybujú od $17 – $24. Väčšinou platí, že ak máš vyšší plat, nemáš platené prejazdy medzi jednotlivými upratovaniami.

Keď som nemala platené prejazdy, v priemere som mala odrobených 6 hodín. Reálne som v práci strávila približne o hodinu dlhšie (prejazdy a prestávky) plus cesta z a do práce. 

„Niektoré firmy neplatia prejazdy, ale ponúkajú vyšší plat.“

Tips nie sú veľmi bežné pri upratovaní, hlavne nie vo Vancouvri, no občas sa mi stalo, že nám dali 5 alebo dokonca aj 20 dolárov. Niektorí nám ponúkli aj jedlo, či pitie. Ľudia sú väčšinou štedrejší pred Vianocami.

Ako vyzerá taký bežný deň? 

Náš deň začínal okolo 8mej ráno, kedy sme sa vždy stretli na firme, doplnili veci na upratovanie, nabalili ich do auta a vyrazili k prvému domu. My sme mali storage v East Vancouveri, z ktorého trvá cesta do North Vancouveru približne 20 minút. 

„Väčšina domov je v North Vancouveri.“

V tíme sme boli vždy dve, ale na začiatku, keď som sa zaúčala, som bola s dvoma babami. Majitelia domov sú väčšinou doma, no mali sme aj klientov, ktorých sme nikdy nevideli. V takom prípade sme si vždy brali kľúče od ich domu, no niektorí nechávajú dvere aj otvorené. 

Keď sme prišli do domu, zapli sme si časovač cez apku, v ktorej sme mali všetky info, podcast do uší a začali upratovať. Jedno upratovanie môže trvať cca od 1 až do 3 hodín. Napríklad väčší dvojposchodový dom s 3 kúpeľňami, 4 izbami a obrovskou obývačkou sme dve stihli upratať za 2 hodiny. Vždy sme to mali rozdelené tak, že jedna upratuje kuchyňu a druhá kúpeľne. Tá, ktorá skončí skôr začína s čistením prachu a druhá vysáva. Nakoniec sa zmyje podlaha. 

„Bez podcastov by som neprežila.“

Čo sa týka obedňajších prestávok, tak tie sme mali medzi cleaningami a spravili sme si ich kedykoľvek bol čas. Väčšinou sme mali na prejazdy aspoň tú pol hodinu, čo je čas akurát na presun do ďalšieho domu a doplnenie energie. Občas sme dokonca mali čas si sadnúť na kávičku, či na zákusok. ?

Za jeden deň sme mávali vždy 3 až 4 domy a končili sme okolo 4tej či 5tej. Keď sme chodili z Northu, častokrát boli po ceste zápchy, takže veľakrát sa stalo, že nám cesta trvala o 15 minút viac. Keď sme dorazili späť do firmy, vyložili sme špinavé handry a šli domov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesta domov mi trvala okolo 45 minút a keď sa k tomu priráta jazda autom z posledného upratovania, cestovanie zaberie niekedy aj vyše hodiny.

Čo sa týka šoférovania, vo Vancouveri treba mať trpezlivosť s premávkou, ale okrem toho je šoférovanie celkom pohodička. Na začiatok sa oplatí mať medzinárodný vodičák, no časom sa ti zíde kanadský, niektoré firmy ho vyžadujú. O šoférovanie firemného auta sa nemusíš báť, tie sú väčšinou poistené.

Nikdy som si nemyslela, že upratovanie je tak fyzicky náročná práca. Prvé týždne som chodila domov totálne vyčerpaná, no po čase si telo zvykne. Výhodou však je, že spoznáš mesto a okolie, uvidíš ako bývajú miestni, či si vyskúšaš šoférovanie v Kanade.

Autor: Ivka Vyšná

Odkaz na blog.