Your browser does not support JavaScript! Dadine zážitky z Toronta
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Dadine zážitky z Toronta

Dadine skúsenosti z Toronta 

Môj príbeh sa začal v Júni 2014 keď som sa rozhodla pre Kanadu. Chcela som odísť žiť a pracovať do Kanady. V tom období Kanada zmenila podmienky na získanie Víz a celé dva roky mi trvalo kým som sa sem konečne dostala. Počas tých dvoch rokov som si vytvorila profil na web stránke immigration.ca a dokonca som si dala vyhotoviť dva pasy, aby som mala väčšiu šancu byť vyžrebovaná a mohla odísť na Work and Holiday víza, vďaka ktorým som mohla aj pracovať. V Marci 2016 som si spravila IELTS skúšku, ktorá mi mala viac otvoriť dvere. Niekedy v tom období som natrafila on-line na stránku WSI.

WSI mi pomohli nájsť študijný program ,vďaka ktorému som mohla odísť do Kanada do troch mesiacov, a to všetko zadarmo. Mala som jedinú možnosť ako odísť hneď a to bolo pre mňa to najdôležitejšie. Nestrácať už čas na Slovensku  Vybrala som si štúdium na ILAC – čo je college kde sa vyučuje viacero zaujímavých predmetov. Ja som sa rozhodla pre pokračovanie toho čo som už vyštudovala v Bratislave. Myslím, že pre začiatok je vždy dobré čo najviac používať angličtinu. Ja som si neverila na začiatku s jazykom a preto hodnotím tento výber ako skvelú kombináciu.

Prečo Toronto? Priamy let z Viedne  a hlavne lokalizácia mesta, blízko všade. New York, Chicago. Lety do všetkých destinácii. Pre mňa je práve Toronto stred Kanady. Žije tu viac ako 2,5milióna ľudí a strašne veľký kultúrny mix tu je. Ľudia tolerujú “nováčikov“ a vlastne všetci sme si tu rovnocenní, lebo sme prišli z inej krajiny.

Študovala som Excellence Service in Business Diploma, ktorého podmienkou bolo šesť mesačné štúdium ( mali sme predmety ako Event Management, Leadership, Canadian Work experience, Customer service) – predmety vďaka, ktorým som mala možnosť spoznať kanadský trh, ako sa robí kanadský business, čo je dôležité a hlavne úplne odlišné od Slovenska. Škola je ťažká, nie je to žiadne lážo plážo. Každý týždeň sme museli odovzdať esej, alebo pripraviť report. Na hodinách sme sa museli zapájať do konverzácie a projektov. Naučili sme sa vyjadrovať svoj názor - hanblivosť musela ísť bokom. Veľmi ma to posunulo vpred.

V škole pracujú aj slovensky a česky hovoriaci zamestnanci, nikdy som sa necítila stratená. Vždy vám má kto pomôcť, aj samotný školský personál je veľmi priateľský a profesionálny. Lektori sa menia na každom predmete. Po skončení predmetu v lehote 4 či 8 týždňov) sme mali záverečnú skúšku – ak sme poctivo chodili do školy a robili si úlohy, so skúškou nikdy nebol problem. V triede je maximálne 15 študentov. 

Škola spolupracovala a pomáhala žiakom si nájsť prácu (pozície - pokladníčka, výpomoc v reštaurácií, práca na recepcií, internship v hoteli) a tiež vďaka tomu, že som bola Ilac študentom, som mohla robiť volunteering – dobrovoľnícke práce, ktoré sú v Kanade na nezaplatenie. Počas prvých 6 mesiacov môžete pracovať 20 hodín týždenne (počas štúdia v škole) a po uplynutí ďalších 6 mesiacov môžete pracovať 480 hodín. Ak dosiahnete túto métu dostanete diplom za úspešné absolvovanie školy. Absencia v škola je prísna, ale napríklad v Auguste som išla na týždňovú dovolenku do Halifaxu a nebol problém, tiež spolužiaci ktorí pracujú vymeškali niekoľko hodín. Dá sa vždy popracovať na zameškaných hodinách, ale mám aj skúsenosť, že spolužiak vymeškal príliš veľa hodín a nebol pripustený na skúšku a teda nespravil predmet. V prvom rade ste študent.

Vďaka školy som bola vybratá na Toronto Honda Indy 2016 čo bolo trojdňové športové – automobilové šialenstvo, pracovala som v Media centre, kde som bola zodpovedná za jazdcov Formule a pod. Nikdy v živote by som nebola vybratá a vďaka správneho času a školy som sa sem dostala. Tiež som mala možnosť pracovať na Jazzovom festivale či Hokejovom pohári 2016. Vďaka týmto pracovným aj dobrovoľníckym aktivitám som získala kanadské referencie, ktoré si môžu moji budúci zamestnávatelia prečítať na mojom pracovnom on line profile. Keď som si hľadala prácu cítila som sa sebavedomejšia a za 3 mesiace som si našla part time job – v Air Canada Center, čo bol vždy môj sen. Môj názor je taký, že ak človek chce, prácu si nájde a nemusí robiť servírku, upratovačku ak to vyslovene nie je ich sen. Pracovať treba, lebo život je dosť drahý, aj keď musím povedať, že vďaka silnému euru som v pohode bez roboty vydržala, ale práca mi po dvanástich rokoch chýbala.

 

Treba mať cieľ a ísť si za ním. Za tie tri mesiace som stihla aj kanadský vodičák spraviť ( za pomoci česky hovoriaceho inštruktora) a nájsť si krásne pohodlné ubytovanie v Downtown. Je tu veľa Slovákov a Čechov ako aj  komunity, ale ja osobne sa vyhýbam komunitám, keďže sa túžim adaptovať čo najlepšie., keďže mojim snom je ostať v Kanade natrvalo. Ale na druhej strane je fajn vedieť, že v prípade potreby sa môžem obrátiť na nich.

 Autor: Dada