Your browser does not support JavaScript! Kristián skúsenosti z Edmontonu
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Kristián skúsenosti z Edmontonu

Prečítaj si zážitky nášho klienta Kristiána, ktorý strávil svoj rok na víza Working Holiday v krásnom chladnom Edmontone :)

Ahojte,

V prvom rade by som sa vám rád predstavil. Volám sa Kristián, mám 21 rokov a rok svojho zivota som strávil v prekrásnej Kanade. Aj ked dnes uz zijem na uplne inom mieste, velmi rád by som vám popísal ako prebiehal moj WH program v chladnom Edmontone.

Na zaciatku by som sa rád podakoval za pomoc WSI, konkrétne Aďke, bez ktorej by som sa k vízam asi nedostal. Povedala mi co si mam pripravit, co budem potrebovat a ako postupovat. Vďaka tomu všetkému som vedel čo ma čaká a vybavil som si potrebné dokumenty predom. Ešte jedno obrovské ďakujem patrí zopár slovákom ktorí ešte aj teraz žijú v Edmontone a pomohli mi so všetkým v najťažšej fázy celého dobrodržstva - hneď po príchode. Pomohli mi nájsť ubytovanie, prácu a vybaviť veľa vecí za čo im budem do smrti vďačný a nikdy im to nezabudnem. :)

Ale podme uz na samotný Edmonton. Je Edmonton pekné mesto ? Velmi casto som dostaval tuto otazku od ludi ktorí sa chystali prist do tohto rozostavaného mesta. Vzdy som odpovedal len a len kladne ! Zalezi na ludoch co od toho ocakavaju a za akym ucelom do Kanady prisli. Ja som v Edmontone nasiel to co som potreboval a nechýbalo mi absolutne nic. Mesto nie je najcistejsie, vela kamionov a rozostavaných plôch, budov, betonárky nie ďaleko od centra, vela firiem, industriálnych zón a takmer 8 mesiacov snehu a zimy. Počas pár letných mesiacov sa Edmonton otočí o 180 stupňov. Všadeprítomná zeleň, stromy, krásne parky. Mesto je všeobecne známe svojim obrovských množstvom parkov. Velmi rád som chodil počas teplých dní behávať k rieke. Úžasný relax. Cez zimu sa dá tráviť čas všelijak. Väčšina ludi chodieva do posilovni a fitness centier ktorých je v Edmontone neúrekom. Samozrejme nedá sa opomenut aj slávny West Edmonton Mall – jedno z najväčších nákupných centier sveta. Ja som býval 5 minút peši odtiaľ takže v Malle som strávil velmi veľa času. Človek tam nájde úplne všetko od barov, reštaurácii, night clubov až po krásny a velký aquapark a lunapark. Počas víkendov a sviatkov sa mu ale radšej treba vyhýbať. Jedine žeby ste mali radi sa tlačiť medzi ľuďmi. :)

Doprava

Čo sa týka prepavy tak v Edmontone funguje verejná doprava ale život bez auta je veľmi ťažký. Všetko je ďaleko a za mojich čias tam stál mesačný lístok okolo 100 dolárov, čo na kvalitu prepravy a autobusov bolo veľmi veľa. Ja som to vydržal asi mesiac a kúpil som si auto za pár „stovák“. Aj keď bolo staršie vydržalo mi celý rok a nikdy ma nesklamalo. Preto odporúčam neváhať a kúpiť zo začiatku hocijaké auto. Velmi to ulahčí samotný život v tomto rozlahlom meste.

Práca

Práca ? Nájsť prácu v Edmontone je ako ísť kúpiť rohlíky do obchodu na Slovensku. Práce je viacej ako počet ľudí a všeobecne Alberta trpí nedostatkom ľudí. Záleží len na vás čo by ste chceli robiť. Ja som chcel zarobiť čo najviac a keďže mi manuálna práca nikdy nesmrdela, robil som na stavbe. Zarobil som si slušne, dokázal som z toho vyžiť, užívať si a aj ušetriť. Práca bola miestami ťažká ale robil som s úžasnými ľuďmi a každý den som si užíval.

Ubytovanie

Čo sa ubytovania týka tak ja som si prenajímal izbu kúsok od Mallu vo West Edmontone. Pre mňa osobne to bolo najkrajšia a najlepšia časť Edmontonu. Blízko bola autobusová stanica, nákupné aj zábavné možnosti. Ubytovanie je v Kanade drahé preto to chvílku potrvá kym si vyberiete správne.
Ceny sa v Kanade líšia od provincií. Alberta je zo všetkých najlacnejšia avšak ceny vám spočiatku aj tak prídu vysoké. Keď zájdete prvý krát do obchodu a reštaurácie tak odídete prekvapení kolko ste tam nechali. Avšak zvyknete si rýchlo a keď začnete zarábať tak vám to až tak veľa nepríde.

Počasie

 Toto vec ktorá zaujíma asi každého. Edmonton je velmi chladný. Pamätám si, že prvý sneh prišiel začiatkom novembra a vydržal až do mája ďalšieho roku. Posledný krát nasnežilo 6 mája ! Teploty cez zimu sú okolo -25 ale boli aj dni keď pocitová teplota neraz siahala k -50. Cez leto je teplo, asi ako na slovensku. +30 takmer každý deň. Alberta má viacej slnečných dní ako Kalifornia takže drvivú vačšinu roka budete nosiť slnečné okuliare. Pršalo asi 3 krát za cely rok. Počasie v Alberte bolo jednoducho krásne.

Nedalo sa napísať všetko čo som chcel, bolo by toho priveľa. Verím, že som vám pomohol s rozhodovaním alebo prípadnými nejasnosťami. Rok v Edmontone bolo niečo na čo nikdy nezabudnem aj najmä vďaka skvelým ľuďom ktorých som tam našiel. Ihneď by som sa vrátil naspäť.


Odísť z domova odporúčam všetkým, ktorý chcú v živote niečo vidieť a zažiť! Mne to dalo do života veľa. Presne to po čom už dlhé roky predtým túžil.