Your browser does not support JavaScript! Skúsenosti z Vancouveru
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Skúsenosti z Vancouveru

Keď som pred niekoľkými rokmi rozmýšľal nad prácou v Kanade, nevedel som vôbec nič o tom, ako to funguje. Bol január a ja som zašiel do známej komerčnej agentúry sprostredkujúcej takéto pobyty. Oboznámili ma s rôznymi programami a cenami. Takisto som sa zúčastnil prednášky od predchádzajúcej účastníčky pobytu o jej skúsenostiach. A to bolo asi tak všetko, pretože mi bolo povedané, že víza na tento rok sú už minuté.

Hodil som to teda za hlavu a spokojne pár rokov pracoval na Slovensku. Nakoniec ale túžba cestovať vo mne zase zvíťazila a rozhodol som sa to opäť skúsiť. Tentokrát som ale už začal plánovať oveľa viac dopredu. Popýtal som sa svojich známych v zahraničí, akým spôsobom sa tam dostali. Bola mi odporučená agentúra WSI. Ako sa neskôr ukázalo, bolo to pre mňa veľké šťastie, pretože mi ozrejmili ako funguje spôsob získavania víz do Kanady. So všetkým mi ochotne radili, miliónkrát odpovedali na tie isté otázky a hlavne mi otvorili oči. Že žiadna agentúra mi víza nedokáže zabezpečiť na 100%, nezáleží na tom, koľko by som zaplatil. A to všetko zadarmo, len s prosbou aby som ich uviedol ako referentov pri výbere poistenia na cestu.

 

Pripravený agentúrou WSI som 1. apríla 2014 zasadol doma za počítač a zabojoval o víza. Tie som našťastie dostal a mohol som pomaly začať plánovať svoj odchod do Kanady. Odlet som naplánoval na 18. marca 2015. Po náročnom dni plnom cestovania som 19. marca dorazil do Vancouveru. Na letisku prebehlo všetko v poriadku, úradníci boli milí, či už na pasovom alebo na vízovom. Nechceli odo mňa žiadne špeciálne papiere, stačilo potvrdenie o tom, že mám víza.

Prvé týždne som sa rozhodol stráviť v hosteli, aby som si tu našiel nejakých známych, pretože som pred cestou vo Vancouveri nikoho nepoznal. Chcel som to skúsiť čo najviac na vlastnú päsť, bez pomoci československej komunity v Kanade, aby som čo najviac vstrebal domorodú atmosféru a podchytil jazyk. Hostel bol dobré rozhodnutie, býval som v samom centre Vancouveru, takže som mal všetko na dosah. A hneď päť minút po ubytovaní som šiel skúmať Vancouver s mojim novým kanadským kamošom.

 

Druhý deň po prílete bol piatok a tak som si chcel ešte pred víkendom vybaviť čo najviac vecí: SIN, banku a kanadské telefónne číslo. Všetko to bolo úplne v pohode a v priebehu asi dvoch hodín som to mal vybavené. Cez víkend som potom hľadal dlhodobejšie ubytko. Na craigsliste som si vytipoval ponuky, ktoré sa mi najviac páčili a v sobotu som tri z nich obehal. V nedeľu som mal dlhodobé ubytovanie vybavené a mohol som sa sústrediť na hľadanie práce.

Kedže som nebol čerstvý absolvent a mal som niekoľkoročnú prax v IT, chcel som si skúsiť nájsť prácu v odbore. Zavesil som môj životopis aktualizovaný o kanadskú adresu a telefónne číslo na niekoľko profesných portálov. Taktiež som posielal žiadosti na pozície, ktoré som našiel na craigsliste. Netrvalo dlho a začal som dostávať ponuky na pohovory. Trvalo to asi dva týždne a nakoniec som mal na stole tri ponuky, z ktorých som si mohol vyberať. Tri týždne po mojom príchode do Kanady nadišiel môj prvý pracovný deň ako programátor v spoločnosti lululemon.

Momentálne som v Kanade už skoro 10 mesiacov, medzičasom som sem dotiahol aj priateľku, strávili sme super leto a jeseň vo Vancouveri a stihli sme aj dovolenku na Havai. Platnosť pracovných víz mi pomaly končí a my začíname pomýšľať na odchod z Kanady a plánujeme výlet po USA.

Za uplynulých 10 mesiacov som spoznal super ľudí, získal mnoho nových priateľov, spoznal kanadskú kultúru a život v Kanade, videl veľa krásnych miest, zlepšil som sa v angličtine a získal kopec zážitkov. Za všetko toto môžem poďakovať agentúre WSI a ľuďom, ktorí v nej pracujú. Nezištne mi pomáhali, zodpovedali na všetky otázky a podporovali ma. Môžem ich s čistým svedomím odporučiť a dúfam, že sa vďaka nim dostane do sveta ešte veľa mladých ľudí.

 

Ďakujem, Jano :)