Your browser does not support JavaScript! Andrej a jeho život v Toronte
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Andrej a jeho život v Toronte

Nášho študenta Andreja sme sa opýtali na pár otázok o jeho začiatkoch a živote v Kanade. Andrej žije v Toronte už vyše 1 roka a každému odkazuje, že to treba vyskúšať...

Prečo? Viac sa dozvieš v článku :)

Začnime tým, prečo si si vybral práve Kanadu?

Prečo práve Kanadu? Po pravde, stále 100% neviem. Keďže USA som vyskúšal na leto pred dvoma rokmi, ten sen som si splnil, takže nebol dôvod vracať sa tam (zatiaľ).  V poslednom ročníku vysokej školy som si teda kládol otázku, čo ďalej. Na Slovensku som ostať nechcel a Kanada sa zdala ako celkom dobrá (a bezpečná) možnosť. Keďže som študoval na francúzskom bilingválnom gymnáziu, francúzština, aj keď už dosť zaprášená, len utvrdila moje rozhodnutie.

Prečo si sa rozhodol vycestovať na študentské víza? Mal si schválené aj Working holiday víza...

Long story short, pôvodný plán bol len Working Holiday. Avšak keď som sa dozvedel, že v prvom kole sú pozvánky random, zamyslel som sa ďalej. Po odporúčaní WSI som sa rozhodol pripísať si na životopis kanadské vzdelanie aspoň vo forme certifikátu. Veril som, že mi to pomôže nájsť si tam neskôr dobrú prácu. A tak aj bolo...Nakoniec sa mi podarilo dostať aj Working Holiday, takže sa mi pôvodný pobyt predĺžil na takmer rok a pol.

Vybrali si si školu ILAC v Toronte, ako sa ti tam páčilo? Povedz nám viac o programe, škole, systéme...

ILAC bola prvá vec, ktorú som v Kanade poznal, a stále ostáva tým, čo tu poznám najlepšie. Dá sa povedať, že pre mňa ILAC = Kanada. A keďže tam doteraz aj pracujem, už je tomu 8 mesiacov, ľahko sa mi o nej rozpráva. J Takže poďme na to!

ILAC sa dá rozdeliť na dve školy – jazykovú akadémiu a ILAC International College a obe sekcie sa nachádzajú v Toronte i Vancouvri.

Jazyková škola ponúka tak ako to z názvu vyplýva, kurzy angličtiny, a to cez 17 rôznych stupňov (od úplných začiatočníkov, až po expertov),  dvoch rôznych intenzitách (30 alebo 38 lekcií), pre študentov od 15 rokov, z celého sveta. Hodiny typicky začínajú ráno o 8.30 a jeden semester trvá štyri týždne. Triedy sú s malým počtom žiakom a snažíme sa udržať podobnú vekovú hranicu a pestrý národnostný mix.

ILAC International College je odborná škola zameraná na zákaznícky servis pre podnikanie a najnovšie (zatiaľ len vo Vancouvri) zákaznícky servis pre IT. Ponúkame tri verzie týchto programov, dva takmer ročné, ktoré zahŕňajú i praktickú časť, kedy študenti reálne pracujú a jeden len čisto učebný, na pol roka. Študenti môžu pracovať na študentské víza už počas štúdia, keďže hodiny sú od 14:30 do 18:30.

Dovolím si poznamenať, že ILACu sa pravdepodobne nevyrovná žiadna slovenská škola. Prístup k študentom, učitelia a celková atmosféra je proste úplne na inej úrovni. Tu vás berú ako kamarátov, nie ako oštaru. A nevravím to len kvôli performance review. To prostredie, spolu s množstvom príjemných ľudí je proste nákazlivé.

Aké boli tvoje začiatky v Kanade? Načo si si musel dlho zvykať a naopak?

Po pravde, celkom normálne. Nespomínam si na žiadne ťažkosti. Ak sa človek pripraví vopred, nemá byť čím zaskočený. Ja som si všetko vyhľadal pred príchodom, banku, telefón, hromadnú dopravu, atď.

Chvíľu trvalo, pokiaľ som sa zorientoval v obchodoch s potravinami (a našiel obstojné pekárne, heh), ale keďže som mal ubytko zabezpečené cez ILAC homestay, tak som mal dosť času.

Aké sú podľa teba výhody/nevýhody pri vycestovaní na študentské víza?

Treba si uvedomiť, že študentské víza sú určené na štúdium. Pracovať sa teda dá len na polovičný úväzok, 20 hodín týždenne. Ak sa Vám podarí zohnať druhú prácu, prečo nie, určite sa oplatí aspoň vyskúšať.

Za štúdium však treba/lo platiť, ako rýchlo sa ti podarilo zohnať prácu?

Po pravde, možno som bol príliš vyberavý alebo som jednoducho prišiel v zlom čase. Pracovať som začal v marci, takmer po 5 mesiacoch od môjho príchodu. Keďže v zime je Toronto prakticky mŕtve kvôli počasiu, moc ponúk na prácu nie je. Ak sa uchádzate o prácu inú ako v obchode, reštaurácii, či v bare,  je takmer nemožné dostať sa niekam bez aspoň akých takých pracovných skúseností, najlepšie zo zahraničia. A tých som ja moc nemal, takže keď som dostal pozvánku na pohov v ILACu, okamžite som po nej skočil, a myslím že si zatiaľ spolu dobre rozumieme.

Čo by si poradil ostatným pri hľadaní práce, aký je najefektívnejší spôsob a čomu sa naopak vyhnúť?

Vyšperkovaný životopis podľa kanadských noriem ušitý priamo na pozíciu, o ktorú sa uchádzate, motivačný list a veľa trpezlivosti. LinkedIn profil a Job Search, indeed.ca, a podľa práce i chodenie o meste a hľadanie HELP WANTED nápisov.

Čo nasledovalo po ukončení kurzu? ( aké víza si mal, prácu....)

Už počas štúdia som prakticky prešiel na Working Holiday víza, ktoré som musel aktivovať v polke marca. Kurz som ukončil v apríli a od vtedy neustále pracujem na plný pracovný úväzok. Môj život je prakticky práca, práca, práca...ako väčšiny Kanaďanov. Na to treba byť pripravený.

V Toronte žiješ už pár mesiacov, čo hovoríš na mesto? Čo si ako prvé zaznamenal, že je v porovnaní so životom na Slovensku iné/lepšie, či nebodaj horšie?

Toronto je obrovské a po pravde, za bežného života nie moc pekné.  V zime je veľká zima, vietor ťahá teplotu hlboko pod nulu, no snehu veľa nie je. Chladné počasie trvá veľmi dlho, leto je veľmi premenlivé a celkovo krátke. Všade samá stavba mrakodrapov a dosť zlý systém hromadnej dopravy.

Už som vás odradil? :D  Dúfam, že nie, keďže teraz príde to dobré. Toronto je nesmierne multikultúrne, nájdete tu ľudí z celého sveta a väčšina z nich je priateľská, otvorená a bez predsudkov. To mi na Slovensku chýba najviac.  Spoznáte tu množstvo národností a kultúr, a mňa to veľmi obohatilo. Celkovo je Toronto veľmi bezpečné mesto, ešte sa mi nestalo, že by som sa cítil nepríjemne alebo neisto, nech som išiel kdekoľvek. Ako bonus prichádza jazero, ktorého pláže v leto sú prakticky ako morské pobrežie. A dá sa i okúpať, takže ak má človek čas, je to ako dovolenka pri mori.

Možno jedna vec, na ktorú som si doteraz nezvykol a ani si neplánujem zvyknúť -  večera že je hlavné jedlo dňa? Say what?

Čo by si preniesol z Kanady na Slovensko alebo naopak?

Z Kanady na Slovensko otvorenosť, priateľskosť a život bez predsudkov.

Zo Slovenska zas ceny. Potraviny a nájomné sú tu prakticky druhé najdrahšie v Kanade (po Vancouvri).

Aké sú tvoje ďalšie plány?

Certifikát angličtiny, žiadosť o trvalý pobyt a snáď povýšenie v práci...zniem príliš staro? :D Tiež by som rád videl viac z Kanady, zatiaľ sa mi podarilo ísť len do Montrealu, Ottawy a na Niagary.

Splnila Kanada tvoje očakávania?

Po pravde, šiel som sem bez veľkých očakávaní. Vedel som len toľko, že budem študovať pol roka a zvyšku som nechal otvorené dvere a myslím, že som urobil dobre, keď som sa rozhodol sem vycestovať.

Ako si bol spokojný s WSI?

Najlepšie ako sa len dá. Special shout out Monike, ktorá má vždy odpoveď na každú otázku a dokáže pomôcť so všetkým J Nech som mal akékoľvek otázky, a bolo ich teda mnoho, dostal som odpoveď a celý proces registrácie na školu šiel prakticky cez WSI.

A ako veľmi dobrý partner ILACu, určite odporúčam zaregistrovať sa práve cez WSI.

Čo by si odkázal ostatným záujemcom o pobyty v zahraničí?

Určite príďte vyskúšať. Či na dva týždne alebo na rok, je to skúsenosť, ktorá nemá páru a otvorí dvere do celkom iného sveta. Netvrdím, že je to tu ako v rozprávke, treba makať a ísť si za svojím cieľom. Či už si chcete zlepšiť angličtinu, získať základ pre prácu v zahraničí alebo priamo len pracovať, príležitosti sú tu, len ich treba objaviť. 

Ďakujeme za rozhovor, Andrej, a v Kanade prajeme ešte veľa zdaru! :)