Your browser does not support JavaScript! Rozhovor s Martinom študujúcim Mobile App Development vo Vancouveri
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Rozhovor s Martinom študujúcim Mobile App Development vo Vancouveri

Nášho študenta Martina sme vyspovedali o aktuálnej situácii v Kanade, aby sa s nami podelil o jeho zážitky a skúsenosti ako zo školy tak i jeho života tam. Maťovi ďakujeme a prajeme ešte veľa zdaru! ;)

 

1) Ako sa darí v Kanade? Ako je to aktuálne s "Covidom" vo Vancouveri? 

Vancouver a celkovo BC nebolo Covidom až tak zasiahnuté. Ľudia to tu brali zodpovedne, takže ani opatrenia neboli výrazne obmedzujúce na rozdiel od východnej Kanady.

2) Aká bola Tvoja prvá skúsenosť s kanadským vzdelávacím systémom? Ako sa Ti páči na CICCC (Cornerstone International Community College of Canada) a aký kurz študuješ?

Terciárne vzdelanie v Kanade je nastavené veľmi do praxe, učí sa práve to, čo firmy od uchádzačov o zamestnanie vyžadujú. To platí aj v CICCC, je vidno, že je v záujme učiteľov a aj celého tímu, aby sa študenti zamestnali podľa ich predstáv. Ale samozrejme sa očakáva aj snaha zo strany študentov.

Ja som sa rozhodol študovať 2-ročný kurz Web and Mobile Application Development. Na začiatku sme preberali predmety ako úvod do problematiky softvér developmentu, riešenie algoritmických problémov v jazyku Python a úvod do objektovo orientovaného programovania v jazyku JAVA. Na základe výsledkov sa po týchto kurzoch rozhoduje, či študent bude pokračovať v mobile app development alebo web development kurze. Študenti s lepšími výsledkami väčšinou idú na mobile app development (tam som i ja), kde sa ďalej učí programovanie v iOS a Android aplikácií v programoch Swift a Kotlin. Web development kurz je zameraný na vývoj web aplikácií jazykmi HTML, CSS, JavaScript, framework React Native. Súčasťou diplomového kurzu je povinná 12-mesačná platená prax v obore, s ktorou vie aj škola pomôcť.

3) Akým spôsobom prebieha výučba na škole?

Výučba je každý pracovný deň 4,5 hodiny. Prvé dva mesiace som chodil do školy, po zhoršení situácie prešla výučba na „online“ hodiny cez ZOOM. Aktuálne sú hodiny v triede, ale je obmedzená kapacita študentov, ostatní sú online a striedajú sa podľa dní. Pre tých, ktorí sú opatrní, je možnosť mať hodiny len online. Ale situácia sa mení, takže ťažko povedať ako to bude ďalej...

4) Koľko vás je na kurze a aký máte narodnostný mix? Nemal si problém zaradiť sa do medzinárodnej komunity?

Na kurze nás začínalo 15 a teraz je nás 8, pretože niektorí prestúpili na web development kurz. V mojej skupine mám spolužiakov hlavne z Brazílie a Japonska, ale je bežné, že sú v triede študenti z rôznych krajín.

Keďže som už žil v zahraničí, tak som nemal s tým problém, ale v každom prípade medzinárodní študenti sú veľmi otvorení a priateľskí. Je jednoduché si spraviť kamarátov, i keď tentokrát to bolo trošku ťažšie, keďže Covid od marca stopol naše stretávanie sa.

5) Do Kanady si prišiel ešte pred "koronou". Ako si si našiel prácu popri štúdiu? Podarilo sa Ti ju udržať aj počas pandémie? 

Prácu som si našiel cez FB stránku Česi a Slováci v Kanade - Vancouver, čo som mal šťastie, pretože práca sa super dopĺňa s mojim rozvrhom, plus je dobre platená. Ale je veľa možností ako si násť prácu. Väčšinou poľahky sa dá nájsť práca v Superstore, Walmart, Amazon..., často zamestnávajú študentov a dávajú možnosť flexibilných hodín. Ja som mal šťastie, že som si našiel prácu ako front desk v hoteli, ktorý zostal otvorený. Takže prácu som mal počas celej pandémie až doteraz.

6) Stihol si už popri štúdiu a práci poobjavovať krásy Kanady? Aký je Tvoj zatiaľ najkrajší zážitok, miesto?

Kvôli Covid bolo veľa národných parkov v okolí Vancouveru zatvorených, takže som nemal príležitosť a vlastne ani čas, keďže cez týždeň mám školu a venujem sa štúdiu a víkendy trávim v práci. Ale cez leto som rád chodil na pláž, napríklad Wreck beach je pláž s veľmi zaujímavou atmosférou. Mne sa celkovo páčia severské krajiny. Vancouver ako mesto obzvlášť, nakoľko sa v ňom dá žiť veľmi slušný mestský život a je obklopený z jednej strany oceánom a z druhej krásnymi horami.

7) Aké sú Tvoje plány do budúcna?  Odporučil by si takýto typ pobytu (Work and Study) aj ostatným? 

Mojím hlavným cieľom po štúdiu bude sa zamestnať v odbore, ktorý som študoval a nadobudnúť pracovné skúsenosti. Mňa lákal severozápad Ameriky hlavne kvôli podmienkam pre štúdium IT a možnosti stretnúť softvérových inžinierov z celého sveta. Všetko bude závisieť od aktuálnej situácie. Určite môžem odporučiť túto možnosť vycestovania do Kanady, a to hlavne pre tých, ktorí sa chcú naučiť niečo nové a dostať príležitosť pracovať v Kanade.

 

Martin Kuchar, Október 2020


Viac info o zľavách na CICCC

 

Zaujal ťa Martinov príbeh? Radi pomôžeme splniť aj ten tvoj :). Kontaktuj nás.