Your browser does not support JavaScript! Južný ostrov
ďalšie krajiny
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Južný ostrov

Južný ostrov je jeden z dvoch hlavných ostrovov Nového Zélandu, ktorý je oddelený od Severného ostrova len 26 km širokým Cookovým prielivom, pričom hornatý ostrov pokrývajú po celej dĺžke Južné Alpy. Nájdeš tu množstvo jazier ležiacich v husto zalesnených horských údoliach. Východne od Álp leží najväčšia rovina Nového Zélandu – Canterburská nížina, ktorá vďaka úrodnej pôde poskytuje vysokú produkcie pšenice a bôbov.

Na Južnom ostrove žije približne 810 000 obyvateľov z celkového počtu 4,3 miliónov.

Keby niekto chcel porovnávať Severný ostrov s Južným, Južný ostrov je pustý, divokejší, aj hornatejší, skrývajúci panenskú prírodu ale zároveň aj drahší. Nemá natoľko kvalitnú cestnú sieť a jeho západné pobrežie a taktiež juh sú veľmi daždivé. Na kúpanie na Južnom ostrove je vhodný iba jeho sever.

Nelson a Marlborough

Pri návšteve tejto oblasti použi trajekt z Wellingtonu. Mestečko Picton je východiskovým bodom, z ktorého sa môžeš vydať južne alebo na západne pobrežie. Oblasť Nelsonu je známa najdlhším slnečným svitom v krajne, v Kaiteriteri sú zase pláže so žltým pieskom, množstvo ovocných sadov a viníc. Nachádza sa tu aj národný park Abel Tasman

Kaikoura

Kaikoura je populárna destinácia,  predovšetkým pre pozorovanie veľrýb a plávania s delfínmi. Je to malé mestečko pri ceste do Christchurchu.  Keď navštíviš toto miesto, je viac než pravdepodobné, že na skalnatom pobreží uvidíš tulene.

Christchurch

Christchurch,  rozložený v kraji nazývanom Canterbury, ležiaci na rovine, je najväčšie mesto Južného ostrova. Keďže mesto vzniklo ako vopred starostlivo naplánovaná anglikánska osada, hovorí sa, že je to ,, najanglickejšie ,, mesto v krajine. J. R Godley sa v 19 storočí usiloval zachovať v meste harmóniu spolužitia cirkvi a štátu pod vedením šľachty. Keď však priplávala prvá loď, ideály pochoval samotný tvrdý koloniálny život a mesto sa vyvíjalo inak. Hlásiť sa k anglikánskej cirkvi však nikdy neprestalo byť správne.

Mesto je v nížine, ktorú obkolesujú vrcholy Južných Álp a jeho pôdorys ruší iba meandrovitý rok rieky Avon s trávnatými brehmi a alejami topoľov. V tomto meste možno pozorovať záľubu obyvateľov NZ vo vonkajších športoch a piknikoch, keďže veľkú časť mesta zaberajú parky a športoviská. Väčšina obyvateľov je taktiež zvyknutá chodiť pešo alebo na bicykli.

Mesto je voľne prepojené s okolitými farmami. Nachádza sa tam taktiež najstaršia poľnohospodárska škola na južnej pologuli, tzv. Lincolnova škola, pre ktorú bola v roku 1879 vykúpená pôda. Škola vlastní 5 fariem v okolí a 2 v Canterburskej nížine.

 

Tekapo - kostol Dobrého pastiera

Tento kostol môžeš vidieť na brehu jazera Tekapo a doteraz sa o neho delia tri cirkvi - anglikánska, presbyteriánska a katolícka. Kostol nie je ani veľký, ani starobylý, ani bohato zdobený, je však monumentálny a  je pravdepodobne jedným z najviac fotografovaných na Novom Zélande. Základom jeho architektúry je predovšetkým jednoduchosť a súhra s prírodou. Kostol je z opracovaného kameňa a namiesto typických obrazov je za oltárom okno s ohromujúcim výhľadom na jazero a zasnežené hory.

Dunedin

Dunedin je mesto založené v roku 1848 obyvateľmi zo Škótska, ktorí mu dali názov Dunedin, čo v preklade znamená,, Edinburgh,,. Ak by sa Ti podarilo týmto mestom prechádzať, určite si urob prestávku pri miestnej vlakovej stanici / Dunedin Railway Station /, ktorá je považovaná za najkrajšiu kamennú stavbu v krajine. Jej architekt George Troup bol za túto stavbu povýšený do šľachtického stavu. Nájdeš tu viac turistov než cestujúcich, ktorí budú obdivovať jej vnútornú výzdobu.

Je to mesto bohaté na ukážky viktoriánskeho, edwardského a neogotického slohu ale aj moderné stavby zo skál a betónu. Mrakodrap tu ale nehľadaj, pretože nesmeli prevýšiť kostoly.

V istom období tu bolo objavené zlato a mesto sa stalo razom finančným ťahúňom krajiny. Bola tu následne postavená prvá univerzita, začali jazdiť električky a lanovky. V dnešných časoch, keď sa už zlato neťaží, zostáva mesto Dunedin známe ako mesto plné života, k čomu prispievajú aj múzeá, galérie, nočné podniky, krčmičky či prístav.

 

Národný park Fiordland

Národný park Fiordland, s rozlohou 1,2 milióna hektárov, ležiaci na juhozápadnom cípe Južného ostrova, je najväčším národným parkom na Novom Zélande. Dodnes sú tam ešte neprebádané údolia, keďže je pokrytý ťažko prístupným dažďovým lesom. Prechádzal zmenami kvôli častým zemetraseniam, pohybom zemskej kôry, sopečným erupciám a hlavne ľadovcom, ktoré po sebe zanechali jazerá a vyryli fjordy. Známy je strediskom Te Anau, ktoré leží na brehu rovnomenného jazera, kde môžeš ľahko nájsť nocľah v súkromí. Pre pešiu turistiku je tu 500 km chodníkov a pre rybárov a jachtárov obrovské plochy jazier.

Milfordský fjord očarí každého svojou divokou krásou a návštevník užasne nad obrovskými skalnatými zrázmi, z ktorých padajú vodopády. Nazývajú ho aj ôsmy div sveta. Jeho najvyšší vrch je Mt Pembroke (2065 metrov) je večne pokrytý snehom a je na ňom vidieť aj zvyšok ľadovca. Toto miesto je krásne tým, že je takpovediac opustené. V okolí nenájdeš žiadne veľké turistické centrum, len niekoľko budov hotelového komplexu. Ešte donedávna bol Milford autom nedostupný a dnes tam nájdeš už kľukatú asfaltku. Najvyššia hora na svete dvíhajúce sa priamo z morskej hladiny je Mitre Peak, ktorý je vysoký 1692 metrov a je dominantou fjordu. Celoročne tam možno nájsť tulene vyhrievajúce sa na skalách

Queenstown

Je to centrum turistického ruchu na Južnom ostrove, ktoré za rok navštívi cez milión návštevníkov. Nenechaj si ujsť svetovo známy miestny bungee jumping. Prvé zoskoky boli v roku 1988 z mosta Kwarau a dnes sa skáče z niekoľkých ďalších miest v kaňone Skuppers rieky Shotover. Ďalej si tu môžeš vyskúšať rafting, jetboating, lety helikoptérou, zoskoky padákom, lety na rogale, skrátka miesto vhodné pre dobrodruhov.

Pre zámožnejších turistov ponúka toto mesto oblasť viníc.

Wanaka

Mesto Wanaka je obľúbené letovisko pre milovníkov adrenalínových športov podobne ako mesto Quenstown, avšak atmosféra je to uvoľnenejšia. Na svoje si prídu milovníci panenskej prírody, keďže mesto ponúka úchvatné pohľady na nádherné pohoria. Kúsok odtiaľ môžeš navštíviť národný park Mount Aspiring, kde uvidíš zaujímavý komplex trojrozmerného bludiska (3D maze) a taktiež najväčšiu výstavu hologramov. Miestny podnikateľ, Stouart Landsborough, tu vybudoval asi najväčšie centrum hlavolamov a bludísk na svete.

Národný park Mount Cook

Mount Cook so svojou výškou 3754 m, dominujúci Južným Alpám, ktoré sa tiahnu celým južným ostrovom, neustále pod snehom a je najvyšším vrchom krajiny. Maurovia ho nazývali Aorangi, čo v preklade znamená "Mraky prebodávajúci". Vrchol bol prvýkrát zdolaný 25. decembra 1894 a od tých čias je populárnou turistickou aj horolezeckou destináciou. Okrem Mt. Cooke je v Južných Alpách ešte 18 štítov cez 3 000 metrov. Strediskom parku je Mount Cook Village – tiež známa ako Hermitage – ktorá funguje ako turistické centrum.

Národný park Westland

Krajina parku je hornatá, nehostinná, ťažko prestupná, s nepríjemnou vlhkou klímou a dosiaľ prevažne nedotknutá činnosťou človeka. Pre turistov je lákavá hlavne svojimi ľahko prístupnými ľadovcami. Ľadovce Franz Josef a Foxov ľadovec sú v miernom podnebnom pásme jediné na svete tak blízko mora.

Ľadovec Franz Josef s tvarom obrovskej panvy má celkovú dĺžku 10 kilometrov. Základňa ľadovca bola prvýkrát preskúmaná v roku 1893 a od tej doby sa ľadovec pohyboval vpred i vzad, ale ústupy boli vždy väčšie než postupy. Dnes je nestabilná základňa asi 20 km od mora. Základňou ľadovca sa nazýva asi 30 metrová ľadová stena, z ktorej možno vidieť padať kusy ľady do rieky, ktorá vyteká zospodu ľadovca.

Len pár kilometrov od ľadovcov smerom k moru možno nájsť jazero Matheson, ktoré vzniklo roztopením obrovského kusa ľadovca pri jeho pohyboch.

Podľa pohybu všetkých ľadovcov na Novom Zélande môžeme pozorovať, že klíma na zemeguli sa v posledných storočiach oteplila.