Your browser does not support JavaScript! Cestovanie na NZ
ďalšie krajiny
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Cestovanie na NZ

Nový Zéland je ostrovný štát ležiaci v Oceánii asi 1600 km východne od pobrežia Austrálie a pozostáva z dvoch veľkých ostrovov (Južný a Severný ostrov) a z početných menších ostrovov (napr. Kermadecove o., Aucklandské o., Chathamské o., Campbellov ostrov atď.).

Oba ostrovy sú veľmi hornaté, pričom oblasť nížin sa nachádza na východe Južného ostrova. Južné Alpy s priemernou výškou prekračujúcou 2000 m zaberajú väčšiu časť tohto ostrova a v jeho centre sa nachádza najvyšší bod štátu. Severný ostrov je známy svojim sopečným pôvodom a v jeho strednej a východnej časti sa nachádza niekoľko činných sopiek (napr. Ruapehu, 2797 m).Ostrovy Nového Zélandu objavil v roku 1642 Holanďan Abel Tasman, ale prvý kto vstúpil na ich územie bol James Cook. Nový Zéland získal nezávislosť v roku 1907, dovtedy patril pod britskú správu.

Ostrovná krajina sa nevyznačuje veľkým množstvom nerastného bohatstva / trochu zlata a striebra, ropy, zemného plynu a čierneho uhlia/. Až 80% elektrickej energie je vyrobenej vodnými elektrárňami a 7 % sa získava využitím geotermálnej energie.

Vedúcim odvetvím priemyslu je spracovanie poľnohospodárskych produktov (bavlna, mlieko, drevo). Okolo 60% poľnohospodárskych produktov je určených na export / bavlna, baranie mäso, syry, mliečne výrobky /. Svoj význam má taktiež rybolov.

Veľmi zaujímavé na tejto krajine je jej nekonečná variabilita prostredia a počasia.

Nájdeš tu citrusové plantáže, vinohrady, množstvo pasienkov alebo more s čistou vodou a gýčovito bielym pieskom. Nech Ťa neprekvapí keď prejdeš 20 km po asfaltke vybudovanej v dažďovom pralese a z ničoho nič sa ocitneš pred ľadovcom. Tie na Novom Zélande patria k unikátom, keďže žiadne iné ľadovce na svete /okrem tých v Antarktíde/ sa nenachádzajú tak blízko mora a v nadmorskej výške iba okolo 250 m. Po tom, čo sa pokocháš pri ľadovcoch môžeš zamieriť na kopce večne pokryté snehom alebo odfotiť sa s najvyššími vrchmi v Oceánii v pozadí - Mount Cook 3754 m a Mount Tasman 3497 m.

Jeden z najstarších národných parkov sveta – Tongariro National park – sa nachádza práve na Severnom ostrove Nového Zélandu a je známy tým, že sa tam nachádzajú ešte činné sopky. Sopka Taranaki sa nachádza bokom od hlavnej vulkanickej reťaze, na západnom pobreží ostrova, má symetrický kužeľový tvar, vďaka čomu je využívaná ako filmárska kulisa, keďže sa podobá na Fudži v Japonsku. V okolí sa napríklad natáčal film Posledný Samuraj s Tomom Cruisom.

Celá krajina je doslova popretkávaná množstvom termálnych prameňov, riek, jazier, potôčikov či vodopádov.