Your browser does not support JavaScript! Doprava
ďalšie krajiny
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Doprava

Kúpa alebo prenájom auta

Auto je asi najčastejšou voľbou turistov pri uvažovaní o spôsobe prepravovania na ostrove, keďže sa dostaneš do miest, kam autobus nepremáva a uvidíš aj niečo iné ako iba ,,hlavné,, atrakcie Zélandu. Ceny prenájmu či benzínu sú taktiež prijateľné. Liter benzínu kúpiš za cca 2-2,3 NZD a za prenájom auta zaplatíš od 19 – 60 NZD za deň. Pri minibusoch, dodávkach a karavanoch sa ceny pohybujú od 35-80 NZD, samozrejme v závislosti od dĺžky prenájmu a od toho, či chceš auto v sezóne alebo mimo nej. Tento spôsob prepravy je výhodný pre väčšiu skupinu cestovateľov, keďže náklady sa podelia a z dlhodobého hľadiska je tento variant cestovania najlacnejší. Pri väčej snahe nájdeš registrované auto s STK už od 500 NZD. Samozrejme je treba rátať s tým, že čím nižšie náklady, tým väčšie riziko poruchy. Môžeš dokonca natrafiť na turistov, ktorí práve krajinu opúšťajú a potrebujú sa zbaviť vozidla veľmi rýchlo. Takéto ponuky nájdeš v ubytovniach alebo vo väčších mestách na aukciách špecializovaných priamo na predaj starších áut, či už medzi inzerátmi v miestnych novinách. Inzertné noviny vychádzajú raz do týždňa a na ich internetovej stránke www.exchangepoint.con.nz môžeš prvýkrát zadarmo inzerovať aj Ty. Pri kúpe vozidla si nezabudni zistiť platnosť registrácie, ktorá je uvádzaná ako REG/ štvrťročne cca 77 NZD/. Je to niečo ako povinné ručenie alebo cestná daň a štítok značiaci jej platnosť nájdeš vždy na prednom skle vozidla. Technickú kontrolu / cca 30 NZD / nájdeš pod skratkou WOF a zistíš ju taktiež zo samolepky na prednom skle auta.

Autobusová doprava

Na autobusovú dopravu sa môžeš spoľahnúť, je však vcelku nákladná. Z Aucklandu do Napier Ťa to vyjde u InterCity bez zľavy na 80 NZD. Isté spoločnosti majú v ponuke rôzne lístky s určitou platnosťou a možnosťou cestovať po NZ alebo po istej trase so zastávkou na niekoľkých miestach.

Sú napríklad niektoré spoločnosti, ako napríklad Kiwi Exprience, ktoré sa špecializujú napríklad na cestu naprieč Zélandom, pričom sprievodca a ubytovanie je v cene. Budeš obmedzený pevným programom a zložením skupiny, čo pre niekoho môže byť výhoda a pre iného zase veľké mínus.

K najväčším autobusovým spoločnostiam patria InterCity Coachlines, Newmans Coachlines a Mt. Cook Landline (linky na južnom ostrove), pričom sa odporúča vopred si miesto v autobuse rezervovať. 

 Vlaková doprava

Vlaková doprava je o niečo málo drahšia ako autobusy a je určená prevažné turistom. Pri káve a s panorámou zasnežených hôr za oknom môže byť cestovanie pohodlným vlakom pre turistov veľké spestrenie. Cesta je doplnená o rôzne komentáre o mestách, kadiaľ vlak práve prechádza.

Železničná doprava má na NZ 4000 km tratí, na ktorých premávajú linky Tranz Scenic /až 8 dlhých vyhliadkových trás/, Overlander / Auckland-Wellington s výhľadom na prales a vulkány/, Coastal Pacific /pozdĺž pobrežia z Christchurch do Pictonu s výhľadom na zasnežené hory/ či TranzAlpine /Christchurch - Greymouth cez fascinujúcu krajinu roklín a údolí s výhľadom na zasnežené Južné Alpy/.

 

Letecká doprava

Využitie miestnych letov, ktoré spájajú aj menšie mestečká, je už dostupné, keďže ceny miestnych letov výrazne poklesli a tak môžeš s Air New Zealand alebo Jet Star/ národné letecké spoločnosti /letieť napríklad z Aucklandu do Christchurchu už za 80 NZD. K medzinárodným letiskám patria aj Christchurch /CHC/ a taktiež Wellington /WLG/. Letiskový poplatok na NZ je síce na jednotlivých letiskách mierne odlišný, no viac ako 25 NZD nezaplatíš nikde.

 

Lodná doprava

K hlavným prístavom NZ patria Auckland, Wellington, Lyttelton, Dunedin, Picton a Opua. Nenájdeš tu však žiadne pravidelné linky spájajúce NZ s Európu alebo USA. Moderné trajekty prevážajúce turistov a taktiež automobily cez Cookov prieliv premávajú z Wellingtonu do Pictonu a späť. Lodnou spoločnosťou Lynx sa môžeš previesť v katamaráne za hodinu 45 minút, so spoločnosťami Interislander alebo Bluebridge za 3 hodiny. Pri preprave s automobilom si musíš lístok vopred rezervovať.

Trajekt medzi ostrovmi

Pri ceste z Wellingtonu do Pictonu sa jedná o veľmi krásny výlet medzi zálivy a fjordy, pričom cena lístku sa pohybuje okolo 50 NZD na osobu a okolo 150 NZD za auto. Pri preprave trajektom máš možnosť sa rozhodnúť medzi viacerými spoločnosťami.

 

Alternativa – cestovať na bicykli

Alternatívou je taktiež turistika na vlastnom bicykli. Táto krajina je medzi priaznivcami cykloturistiky veľmi obľúbená, nesmieš však zabudnúť na povinnú prilbu.

 

Ako ušetriť na doprave

Čokoľvek máš v pláne, naplánuj si to radšej včas, pretože pri rezervácii autobusu, trajektu či vlaku urobenej v rovnaký deň, zaplatíš plnú cenu. Všetky zľavy sa vzťahujú na rezervácie aspoň jeden deň dopredu a na vybrané spoje. Zľavy sa môžu vzťahovať na jednotlivé študentské karty – ISIC, BBH, VIP atď.

A nezabudni, že je možné ešte aj stopovať a to úplne zadarmo. Miestne lety je výhodné nakupovať online alebo telefonicky, oproti drahšej rezervácii osobne. Nemusíš nikam chodiť, letenku dostaneš v elektronickej forme a v podstate ide iba o záznam v počítači, pričom sa stačí pri odbavení preukázať pasom a letíš.