Your browser does not support JavaScript! Kúpa auta
ďalšie krajiny
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Kúpa auta

Aké auto chcem?

Najprv je potrebné sa rozhodnúť, či si chceš kúpiť bežné osobné auto, v ktorom sa budeš iba premiestňovať (spať budeš v stane alebo po ubytovniach) alebo tzv. backpackerské auto, ktoré je vybavené a poslúži ti aj k prespaniu. Ponuka je široká v obidvoch prípadoch. Ceny slušných osobných áut sa pohybujú od 1500 NZD. Ceny slušných backpackerských áut sa pohybujú od 2600 NZD. Záleží však na sezóne. Od novembra sa ceny zdvíhajú a od marca klesajú. Je potrebné taktiež počítať s tým, že backpackerské autá majú už niečo za sebou.

Na čo si dať pozor

Každé auto musí mať WOF (Warrant of Fitness). Znamená to, že prešlo technickou kontrolou a je spôsobilé a bezpečné k jazde na cestách. Do kedy má auto WOF, zistíš zo samolepky na prednom skle. U starších áut je WOF platná na pol roka. WOF si zariadiš ľahko (pokiaľ je auto v dobrom stave) takmer v každom autoservise, ceny WOF sa pohybujú okolo 40 NZD.

Dalšou nutnosťou je REGO alebo Vehicle Licensing. Je to poplatok za používanie ciest. Nepočítej s tým, že kúpiš auto, ktoré bude mať zaplatené REGO na niekoľko mesiacov dopredu. REGO sa dá vybaviť na pošte. Po vyplnení príslušného formuláru, ktorý je na každej pošte k dispozícii, zaplatíš poplatok na tebou zvolené obdobie, minimálne však tri mesiace. Viac informácii nájdeš na webových stránkach:

http://www.nzta.govt.nz/vehicle/registration-licensing/fees.html#licfees

Pokiaľ kúpiš auto na diesel, tak musíš platiť cestnú daň, alebo Road Use Charge, ktorá sa odvíja od kilometrov. Dá sa povedať, že si “kupuješ“ kilometre. Musíš si ich kúpiť dopredu, nie spätne, tzn., že platíš za to, čo ideš prejazdiť, a nie za to, co si už prejazdil.

Kde kúpiť auto

Výborným miestom sú tzv. Car Markets, ktoré sú vo väčších mestách (stačí skúsiť vygooglovať). Konajú sa väššinou cez víkendy a výhodou je, že sa kupujúci stretáva priamo s predávajúcim a môžu sa vzájomne dohodnúť na konečnej cene a predávajúci oboznámi kupujúceho s jeho vlastnou skúsenosťou s autom. V Aucklande je každú nedelu veľký car market v Ellerslie (http://www.carfair.co.nz/) a v sobotu sa koná menší market v centre Aucklandu (http://www.aucklandcitycarfair.co.nz/). V Christchurchi funguje tzv. backpackers car market (http://www.backpackercarschristchurch.co.nz/).

Ďalším spôsobom je kúpa na internete. Najlepší je asi web. http://www.trademe.co.nz/