Your browser does not support JavaScript! Časté otázky o working holiday a YP
0948 628 240
konzultácia ZDARMA
$slides

Časté otázky o working holiday a YP

 • Mám udelené WH víza / získal som POE letter, ktorý si chcem aktivovať čo najskôr. Môžem vycestovať do Kanady aj napriek zatvoreným hraniciam?

Áno, ľudia, kt. majú udelený POE, spadajú pod výnimku a môžu do Kanady vycestovať v prípade splnenia podmienkok - mať job offer (platnú ponuku práce), POE Letter a zdravotné poistenie na celú dĺžku pobytu. 

 

 • Ako môžem získať Job Offer (ďalej JO) ?

 Veríme, že získať prácu na diaľku nie je jednoduché, no dá sa to. Dôležité je sledovať a hľadať ponuky na webových stránkach, ideálne zamerané na job, ktorý chceš. Následne kontaktuj zamestnávateľa, informuj ho o tvojej platnosti POE a dohodni s ním detaily o nástupe. Nezabudni rátať s povinnou 14 dňovou karanténou po príchode; až po jej uplynutí možeš začať pracovať.

 

 • Čo by mal JO obsahovať?

 JO je dokument, kt. by ste mali dať dokopy spoločne s kanadským zamestnávateľom. Vysvetľuje podrobnosti tvojej práce; mal by obsahovať informáciu o výplate a zrážkach z nej, pracovné povinnosti, podmienky zamestnania (napr. pracovný čas a pod.). CIC neuvádza konkrétny príklad či template, odporúča sa ale zahŕnúť doň : osobné údaje zamestnávateľa a adresu výkonu práce; názov pracovnej pozície, popis/náplň práce; povinností a podmienky práce, predpokladanú pracovnú dobu, požiadavky k danej pozícii; informácie o začiatku pracovnej pozície v Kanade, finančné podmienky a potvrdenie o tom, že zamestnávateľ ťa prijme po absolvovaní karantény. 


Opis JO podľa CIC: https://www.cic.gc.ca/english/helpcentre/answer.asp?qnum=1200&top=17

 

 • Získal som pozvánku v rámci IEC, odovzdal som všetky dokumenty, biometriu a stále žiadna odpoveď. Mám ešte šancu tieto víza získať alebo už nie?

 Pokiaľ si odovzdal všetko potrebné a nič dodatočné od teba už nežiadajú, treba byť trpezlivým a čakať na rozhodnutie, aj keď to môže trvať pár mesiacov; neznamená to zamietnutie.

 

 • Zaregistroval som sa do programu IEC, pozvánku som ešte nezískal. Je možné, že do konca roka ju ešte obdržím?

 Aktuálne je rozosielanie pozvánok v programe IEC pozastavené, predpokladáme, že sa už neobnoví a kvóta 2020 sa s koncom roka uzavrie. Následne, dúfame, že na prelome rokov 2020/2021 sa znova otvorí nová. Budeme o tom včas informovať.

 

 • Získal som pozvánku, aj BIL, no kvôli pandémii sa nemôžem do VAC centra dostaviť a odovzdať biometriu. Čo mám robiť?

 Pokiaľ je VAC centrum, kde si plánoval odovzdať biometriu zatvorené, bude ti automaticky predlžený deadline odovzdania. Nie je potrebné znova kontaktovať úrad, stačí keď si po znovuotvrení bookneš nový termín. Žiadosť nebude zamietnutá, pokiaľ nemôžeš poskytnúť údaje či dokumenty kvôli opatreniam súvisiacimi s COVID-19.

 

 • Mám schválené YP víza, platný job offer, ale termín začiatku práce sa mi nepodarí stihnúť kvôli cestovným obmedzeniam. Čo mám robiť?

Kontaktuj zamestnávateľa a skús sa s nim dohodnúť na alternatívnom termíne nástupu. Nezabudni rátať s povinnou 14 dňovou karanténou, až potom môžeš začať pracovať.

 

 • Aký typ poistenia potrebujem v aktuálnej pandemickej situácii pri vycestovaní do Kanady?

Ak cestuješ na WH/YP víza, musíš byť poistený na celú dĺžku pobytu. Zdravotné poistenie musí kryť zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu a repatriáciu. 
Odporúčame zakúpiť si toto poistenie až po tom, čo obdržíš POE a budeš mať zakúpenú letenku. Budeme radi, ak nás podporíš zakúpením si poistenia cez naše partnerské linky ( http://www.pracavkanade.sk/kanada/uzitocne-rady-a-informacie/poistenie-axa-vs-allianz/ ) 

 

 • Stratil som / obnovil som si cestovaný pas po obdržaní POE letter. Bude potrebné upraviť POE letter / požiadať o zmenu ?

Nie, ak budeš musieť po obdržaní POE zmeniť pas, nie je potrebne upravovaž POE. Po príchode do CA musíš úradníkovi z Border Services povedať, že si si vymenil pas a požiadať o udelenie víz do nového pasu. V prípade výmeny pasu odporúčame urobiť si kópiu starého pasu, na kt. si získal POE a vziať ju spolu s novým pasom a predložiť to imigračnému úradníkovi. 

 

 • Môžem si predĺžiť svoje pracovné povolenie, ak vyprší jeho platnosť?

 Učastníci IEC programu si môžu predĺžiť svoje pracovné povolenie len za určitých podmienok. Tu nájdeš, ktoré to sú: https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/work-canada/iec/extend-change.html

 

 • Som v Kanade a moje pracovné povolenie čoskoro vyprší, no nemôžem sa dostať domov. Čo mám robiť?

Pobyt v Kanade si môžeš predĺžiť na študentské víza, počas kt. môžeš taktiež pracovať (radi a bezplatne ti s tým pomôžeme) alebo ak musíš/chceš ostať v krajine len na dobu, kým si pripravíš všetko k odchodu, môžeš požiadať na oficiálnych stránkach vlády o visitor record ešte pred vypršaním platnosti pracovného povolenia. Akonáhle odošleš žiadosť o zmenu stavi na visitor, získaš tzv. implied status. To ti umožní ostať v Kanade dovtedy, kým neobdržíš rozhodnutie k tvojej žiadosti. 

 

 • Neviem ako sa môžem vrátiť z Kanady bezpečne domov kvoli pandémii. Koho môžem kontaktovať a požiadať o pomoc?

 Napíš nám, skúsime poradiť možnosti alebo sa obráť priamo na veľvyslanectvo SR alebo veľvyslanectvo ČR v Kanade.

 

Ostatné časté otázky

1. Čo ak zabudnem prihlasovacie heslo?

Choď na stránku GCkey prihlásenia a po zadaní ochranných otázok si vytvoríš nové heslo.

2. Čo mám urobiť, ak som stratil(a) moje Gckey údaje - meno aj heslo?

Budeš si musieť vytvoriť nový MYcic účet a prelinkovať svoju žiadosť do nového účtu.
Postup prelinkovania starej žiadosti do nového účtu:

 1. Klikni na „Link application to this account“ pod názvom „ What would you like to do today?“
 2. Označ „temporary residence“, a následne IEC ako subkategóriu
 3. Odpovedz na otázky
 4. Klikni na „search for my application“
 5. Vráť sa naspäť na hlavné menu a na konci stránky pri „view my submitted application or profiles“ klikni na detaily a tvoj profil sa ti zobrazí.

 * číslo IEC žiadosti môžeš nájsť na konci emailu, ktorý ti IEC poslalo ( napr. W3000027607)

3. Koľkokrát môžem žiadať o víza v rámci IEC programov?

Žiadať môžeš dvakrát a to vždy v inej kategórii, napr. Working holiday víza a Young professionals

4. Moje kontaktné údaje - emailová adresa sa zmenila. Môžem ju aktualizovať?

Áno. Po prihlásení sa do MyCIC účtu, môžeš zmeniť svoju emailovú adresu.

5. V aktuálnom kole som neobdržal(a) pozvánku. Môžem žiadať v programe znovu?

Áno, žiadať môžeš až kým ti nebudú udelené víza ( aj keď pozvánku odmietneš).

Tvoja predošlá žiadosť uzatvorením kvóty expiruje, preto si v pôvodnom MyCIC účte vytvor novú žiadosť.

6. Môže môj partner(ka) žiadať o víza na moje schválené víza?

Nie, v rámci IEC programov nemôže.

Ak držiteľ IEC víz je skilled worker pod NOC O,A,B a dokladuje potvrdenie o pracovnom pomere a posledné výplatné pásky ( min. 1) je šanca, že úradník schváli partnerovi(ke) work permit na rovnakú dĺžku ako má držiteľ. Viac info.

7. V akom poradí sa spracúvajú žiadosti v programe IEC?

V prvej fáze podania žiadosti do programu - neexistuje poradie. Výber je čisto náhodný a CIC posiela pozvánky kým nie je zaplnená kvóta daného programu. ( Pri CO-OP a Young professionals sa posielajú pozvánky automaticky, kým je miesto v kvóte - nie je to náhodný výber).

V druhej fáze, po zaplatení a odoslaní žiadosti o víza, sú žiadosti posudzované individuálne podľa princípu „kto prv príde, ten prv melie“. Čím skôr chceš získať víza, tým skôr svoju kompletnú žiadosť odošli a naopak.

8. Môžem si podať žiadosť v IEC pokiaľ som držiteľom study permit?

Áno, môžeš si podať žiadosť a byť prijatý(á) do programu IEC, aj keď si v tom istom čase držiteľom platného study permitu. Pokiaľ budeš úspešný(á) a budú ti schválené víza, tak pri následnom vstupe do Kanady požiadaš o work permit. V momente vydania work permitu pod IEC ti bude study permit zrušený.

9. Keď som v Kanade ako turista, musím z krajiny vycestovať, ak chcem požiadať o IEC?

Požiadať o WH alebo inú kategóriu IEC môžeš aj priamo v Kanade, keďže celá žiadosť je online. Avšak po schválení víz, musíš vycestovať a následným vstupom späť do krajiny si aktivovať tieto víza. Dôležité je pri žiadosti uviesť krajinu trvalého bydliska - Slovensko.

10. Moja žiadosť o IEC bola zamietnutá z dôvodu nedodania dokumentov. Čo mám urobiť?

Vytvor si novú žiadost do programu, v ktorom chceš opakovanie žiadať. Ak náhodným výberom dostaneš znovu pozvánku, napíš letter of explanation, kde vysvetlíš pochybenie a dodaj dokumenty tak, ako ich ambasáda žiada. Nezabudni sa s nami poradiť :)

11. Moje potvrdenie o vízach - POE som stratil(a), zničil(a), vymazal(a)...

Kontaktuj CIC cez web formulár a tvoje POE ti pošlú ako správu do tvojho MyCIC účtu.

12. Pas, na ktorý sa viaže moje POE, som stratil(a) alebo bol ukradnutý.

Nie je potrebné kontaktovať ambasádu. Po príchode do Kanady sa preukážeš s novým pasom a vysvetlíš zmenu úradníkovi. Víza ti budú udelené do nového pasu.

Ak si zmenil(a) meno a s tým aj pas, je potrebné preukázať v angličtine doklad o zmene (napr. sobášny list).

13. Víza mi boli pridelené, chcem ísť do Kanady, ale nechcem ešte pracovať - aktitovať si IEC víza. Je to môžné?

Áno, priprav si potrebnú dokumentáciu na vstup na bezvízový turistický styk a musíš presvedčiť úradníka, že si spôsobilý(á) a neplánuješ pracovať na čierno.

Keď si budeš chcieš aktitovať IEC víza, bude potrebné opustiť a znovu vstúpiť do krajiny. 

14. Aký typ poistenia potrebujem mať pred odchodom do Kanady?

Musíš mať zdravotné poistenie na celú dĺžku tvojho pobytu v Kanade. Zdravotné poistenie musí pokrývať: zdravotnú starostlivosť, hospitalizáciu a repatriáciu (dopravu domov). Odporúča sa zakúpiť si cestovné poistenie až po obrdžaní POE.
Ak nemáš zakúpené poistenie, môžu ti zamietnuť víza.
Ak je tvoje poistenie platné menej ako rok, môže ti byť vydané pracovné povolenie len po dobu tvojho platného poistenia.

15. Ak bola moja žiadosť o IEC program zamietnutá, mám nárok na vrátenie poplatku?

Áno, CIC automaticky do 8 týždňov zasiela vrátenie. 

16. Ak chcem zrušiť svoju žiadosť o IEC program, bude mi vrátený poplatok za program?

Áno, ale len v prípade, že ti neboli ešte pridelené víza - neobdržal(a) si POE.

Nie, ak ti bol POE vydaný. Tvoja žiadosť sa v tomto prípade nedá zrušiť a druhýkrát v danom programe už nemôžeš žiadať.

17. Som v Kanade a chcem pracovať v health services/child care a pod. Aký je postup?

 1. na stránkach http://www.cic.gc.ca/pp-md/pp-list.aspx si vyhľadaj lekára vo svojom okolí, ku ktorému sa následne objednaj na prehliadku (cena od cca 300CAD) – lekár ti vystaví potvrdenie o medical exam
 2. ihneď potom pod svojim loginom v MyCic účte si zažiadaj o novú žiadosť/nové víza (podobne ako si žiadal(a) o WH)
 3. nahraj dokumenty, ktoré od teba žiada: checklist http://www.cic.gc.ca/english/information/applications/extend-worker.asp)
 4. zaplatíš poplatok a čakáš = processing time je cca 2 mesiace
 5. po sprocesovaní žiadosti, dostaneš správu do MyCic účtu a nové víza ti prídu na adresu, ktorú si uviedol(la) v žiadosti.